ମାଆ ତୁ ସାହା

ସେଦିନ ଆମେ ଯେତେବେଳେ ବସ୍ରୁ ଅବତରଣ କଲୁ ରଣପୁର ବଜାର ଉପରେ, ସମୟ ସେତେବେଳକୁ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ପାଂଚଟା ହେବ । ଶୀତୁଆ ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ନାଲିଆ କିରଣ ଚାରି ଆଡେ ବିଛାଡି ହୋଇ ପଡି ଥାଏ । ରଣପୁର ଥାନା ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୋଇ ମୁଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲି । ସତେ ଅବା ମଣିନାଗ ପାହାଡ ଉପରେ ସିନ୍ଦୁର ଟୋପାଏ କିଏ ଲଗାଇ ଦେଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରକୃତିର ବିଚିତ୍ର ଶୋଭା ଦେଖି ମୁଁ ଆତ୍ମହରା ହୋଇ ପଡିଲି । ମାଆ ନାଗମଣିଙ୍କ ମନ୍ଦିରଟିର ଶୁଭ୍ରରଂଗ ଲାଲ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବିଚିତ୍ର ଆଭା ପରିଦର୍ଶିତ ହେଉ ଥିଲା । ମୁଁ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରି ପାରୁ ନଥିଲି ଯେ ମୁଁ କେଉଁଠାରେ ଅଛି । ସତେ ଯେପରି ପ୍ରକୃତି ତାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରୁ ଥିଲା । ଜନମାନସରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବୁଡି ଗଲେ ନାଗ ମଣୀ ପାହାଡର ପଛ ଦେଶରେ । ନାଗମଣୀ ପାହାଡ ସତେ ଯେପରି ତାଙ୍କ ଶାଢୀ ବଦଳାଇ କଳା ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ବିଦ୍ୟମାନ ହେଲେ । ଅପୂର୍ବ ସେ ପ୍ରକୃତିର ଶୋଭା । ଯିଏ ଦେଖିଛି କେବଳ ସେ ହିଁ ବୁଝିଛି । ଅନ୍ଧାରକୁ ଆଲୋକିତ କରି ସହରରେ ଜଳି ଉଠିଲା ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଲାଇଟ୍ ସତେ ଯେପରି ହଜି ଗଲା ସେ ମଣିନାଗ ପାହାଡ ।

ପର ଦିନ ସକାଳେ ଆମେ ଚାରି ଜଣ ବାହାରି ଗଲୁ ମଣିନାଗ ପାହାଡ ଆଡେ । କାରଣ ମଣିନାଗ ପାହାଡର ପାଦ ଦେଶରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ନୂତନ ନିର୍ମାଣ ଗୃହରେ ଆମେ ରହୁ ଥିଲୁ । ହଠାତ୍ କାହାକୁ କିଛି ନକହି ରମାକାନ୍ତ ନାୟକ, ପାଣ୍ଡବ ସାହୁ, ବିପିନ୍ ଆଉ ମୁଁ । ଆମ ଭିତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ବେଶୀ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲା ରମାକାନ୍ତ । ସେ ଚାହୁଁ ଥିଲା ପାହାଡ ଉପରକୁ ଯାଇ ମାଆ ମଣି ନାଗଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବ । ଶୀତୁଆ ସକାଳ ମର୍ଣ୍ଣିଂୱାକ୍ କରିବା କଥା । ତେବେ ପାହାଡ ନ ଉଠିବା କାହିଁକି? ପାହାଡ ବିଷୟରେ କାହାର କିଛି ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ତା’ର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବ । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଜାଣେ ଅନ୍ୟ କାହାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବ । ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସରେ ଖୁବ୍ ବଡ । ହେଲେ ମୋର ଅଂଟା ଖରାପ୍ ଥାଏ । ପାଣ୍ଡବ ସାହୁର ଗୋଟେ ଗୋଡ ମଧ୍ୟ ଖରାପ୍ ଥାଏ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...