ମାଛଖିଆ ଭୂତ

                ଦିନକର ଘଟଣା । ବୈଶାଖ ମାସ, କୁଳିଆ ଓ ବାବାଜୀ ଦୁଇ ଭାଇ ସେଦିନ ସକାଳୁ ଖାଇ ପିଇ ଜାଲ ଧରି ମାଛ ଧରିବାକୁ ନଈକୁ ଗଲେ । ସେଦିନ ସେମାନେ ପ୍ରଚୁର ମାଛ ଧରିଲେ । ଏମିତି ମାଛ ଧରିବା ନିଶାରେ ସେମାନେ ଦୁହେଁ ଅନେକ ବାଟ ଚାଲିଗଲେ । ସମୟାନୁକ୍ରମେ ଛାଇ ଲେଉଟିଲା, ମାଛ ଖାଳେଇ ମାଛରେ ଭରପୁର । ଏଣେ ଖୁସି ମନରେ ସେ ଦୁଇଭାଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥା’ନ୍ତି । ଘରକୁ ଫେରିବା ବାଟରେ କୁଳିଆ ଦେଖିଲା ପାଟ ମଝିରେ ପାଣି ଖାଲଟିଏ । ସେ ଖାଲରେ ତ ଖାଲି ମାଛମାନେ ଡେଉଁ ଥାଆନ୍ତି । ତେଣୁ ଗୁବ୍ଗୁବ୍ ଶୁଭୁଥାଏ । ଏସବୁ ଦେଖି କୁଳିଆ କହିଲା, ବାବାଜୀ, ଏ ଖାଲରେ ତ ବହୁତ ମାଛ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆମେ ଗୋଟେ କାମ କରିବା । କାଲି ଆଉ ଜାଲରେ ମାଛ ଧରିବା ନାହିଁ । କାଲି ସେଣା ଧରି ଆସିବା ଏ ଖାଲଟିକୁ ବୋହିବା । ମାଛ କଙ୍କଡା ଯାହା ବି ଅଛି ସବୁ, ଧରିଦେବା । ବାବାଜୀ ତୁ ଗୋଟେ କାମ କରିବୁ, ଆଜି ରାତି ଠିକ୍ ଚାରିଟା ବେଳକୁ ମୋତେ ଉଠାଇ ଦେବୁ । ଘର ପଛପଟେ ତ ସେଣା ଅଛି । ତାପରେ ସେଣା ଧରି ଦୁଇ ଭାଇ ମିଶି ଏ ଖାଲର ସବୁ ପାଣିକୁ ବୋହି ମାଛ ଧରିନେବା । ସେ ଖାଲ ନିକଟରେ ତ ନଣ୍ଡା ବରଗଛଟିଏ । କୁଳିଆ କହିଲା ଖାଲ ନିକଟରେ ତ ଏ ନଣ୍ଡା ବରଗଛଟି ଅଛି, ତେଣୁ ଏ ଖାଲଟିକୁ ଖୋଜି ପାଇବାରେ ତ ଆଉ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବି ନାହିଁ । ଏହା ଶୁଣି ବାବାଜୀ କହିଲା ହଁ ଭାଇ ଠିକ୍ ଅଛି । ତୁମ କଥା ମୋର ମନେ ରହିଲା । ଏତିକି କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇ ଦୁଇ ଭାଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ।

                ସେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଏପରି କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ସେ ନଣ୍ଡା ବରଗଛରେ ଥିବା ଭୂତଟି ଶୁଣିଲା । କାହିଁକିନା ଭୂତଟିର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ହେଉଛି ସେ ନଣ୍ଡା ବରଗଛଟି । ଭୂତଟି ତ ଅନେକ ଦିନ ହେବ ସେ ବର ଗଛରେ ରହୁଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଭୂତଟି ମନେ ମନେ କହିଲା ହଉରେ ପୁଅ ଠିକ୍ ଅଛି । ଏଣେ କୁଳିଆ ବାବାଜୀ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଲେ । ମାଛତକ ଗାଆଁ ପାଖ ବଜାରରେ ବିକ୍ରିକରି ସେମାନେ ବି ବେଶ୍ ଭଲ ପଇସା ପାଇଲେ, ତା’ପରେ ସେ ଦୁଇ ଭାଇ ଖାଇପିଇ ନିଶ୍ଚିନ୍ତରେ ଘରେ ଶୋଇ ଥାଆନ୍ତି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...