ମାତୃଭକ୍ତ ପରଶୁରାମ

ପ୍ରାଚୀନ କାଳର କଥା ।

                ଋଷି ଜମଦଗ୍ନିଙ୍କର ପାଂଚଜଣ ପୁତ୍ର ଥିଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ ରାମ ଥିଲେ ସବୁଠାରୁ ସାନ । ସେ ବୁଦ୍ଧିରେ ଯେମିତି ଧୁରନ୍ଧର, ଜ୍ଞାନରେ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ତୀକ୍ଷ୍ନ ଥିଲେ । ହେଲେ ସେ ଭାରି ଦୁଷ୍ଟ ଥିଲେ । ସେ ପିଲା କାଳରୁ ମାତୃଭକ୍ତ ଥିବା ହେତୁ ମାଆଙ୍କୁ ଗଭୀର ଭକ୍ତି କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ମାଆଙ୍କ କଥା ହିଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ । ମାଆଙ୍କ କଥାନୁସାରେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ମାଆଙ୍କୁ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଠାରୁ ବଳି ଭଲ ପାଉଥିଲେ ।

                ରାମ କ୍ରମେ ବଡ ହେଲେ । ଏତିକି ବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତ ଶିକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ । ଏକଥା ଦିନେ ତାଙ୍କର ମାଆ ରେଣୁକା ସମୟ ସୁଯୋଗ ବୁଝି ସ୍ୱାମୀ ଋଷି ଜମଦଗ୍ନିଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଇ କହିଲେ, ‘ରାମ ତ ଏବେ ବଡ ହେଲାଣି । ତା’ର ଶିକ୍ଷା ପାଇବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ତେଣୁ ତା’ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣ କରନ୍ତୁ ।’

                ସେଥିରେ ଋଷି ଜମଦଗ୍ନି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ କହିଲେ, ‘ଦେଖ ଦେବୀ ! ତୁମେ ତ ମୋ ବିଷୟରେ ସବୁ କିଛି ଜାଣିଛ । ଅତଏବ ରାମ ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଖୋଜିବା ଅପେକ୍ଷା ମୁଁ ତ ତାକୁ ଯଥାର୍ଥରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ ପାରିବି ।’ କିନ୍ତୁ; ରାମ ମୋ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କି ନାହିଁ, ତାହା ତୁମେ ପଚାରି ବୁଝି ନିଅ । ଏହାପରେ ଯେଉଁଟା ସମ୍ଭବ ସେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ହିଁ କରିବା’ । ଏକଥା ଶୁଣି ଦେବୀ ରେଣୁକା ନୀରବରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଖରୁ ଫେରି ଆସିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...