ମାୟାଚିତ୍ର

ବହୁଦିନ ପୂର୍ବେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଜୟସିଂହ ନାମରେ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ । ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ କରିବା ତାଙ୍କର ବଡ ସଉକ ଥିଲା । ଏଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦରବାରରେ ଜଣେ ବଡ ଚିତ୍ରକରକୁ ରଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛାଥିଲା ନିଜ ଚିତ୍ର ସେହି ଚିତ୍ରକରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେ କରାଇବେ । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ଦିନେ ସେ ଚିତ୍ରକର ମରିଗଲେ ।

                ସେତେବେଳେ ହିମାଳୟର ପ୍ରାନ୍ତ ଦେଶରୁ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହେମଚନ୍ଦ୍ର ନାମକ ଜଣେ ଦରିଦ୍ର ଚିତ୍ରକର ଆସିଥା’ନ୍ତି । ସେ ଶୁଣିଲେ ଯେ ଜୟସିଂହଙ୍କ ଦରବାରରେ ଚିତ୍ରକର ସ୍ଥାନ ଖାଲି ପଡିଛି, ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚିତ୍ରକରକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସେହି ଚାକିରୀଟି ପାଇବା ଆଶାରେ ସେ ନିଜ ଗଧ ଉପରେ ବସି ତିନିଦିନ ଧରି ମରୂଭୁମିରେ ନଖାଇ ନପିଇ ଆସି ସେଠାରେ ପହଁଚିଲେ ।

                ସୈନିକମାନେ ତାଙ୍କୁ ରାଜନଅର ଭିତରକୁ ପଶିବାକୁ ଦେଲେ ନାହିଁ । ସେ କହିଲେ, “ମୁଁ ଜଣେ ଚିତ୍ରକର, ମୁଁ କିଛି ଚିତ୍ର ରାଜାଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିଛି । ଏକଥା ଶୁଣି ତାଙ୍କୁ ସେମାନେ ଛାଡିଦେଲେ ।”

                ହେମଚନ୍ଦ୍ର ରାଜାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି କହିଲେ, “ବହୁଦୂରରୁ ମୁଁ ଉପାସ ଭୋକରେ ପଡି ଏଠାକୁ ଆସିଛି । ଦେଖନ୍ତୁ ଏଚିତ୍ର, ଏହାକୁ ମୁଁ ନିଜେ ଅଙ୍କନ କରିଛି । ଏଥିରୁ ଆପଣ ଠିକ୍ ଜାଣି ପାରିବେ ଯେ ମୋର ଚିତ୍ର କରିବାର ଶକ୍ତି କେତେ ।”

                ରାଜା ତାଙ୍କ ଚିତ୍ରଟି ଦେଖି ଖୁବ୍ ଖୁସି ହେଲେ । ସେଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଚିତ୍ରିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ତାହା ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯାଉଛି । କେତେକ ରାଜା ଓ ରାଣୀଙ୍କର ଚିତ୍ର ସବୁ ସେଥିରେ ଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଏତେ ଜୀବନ୍ତ ଥିଲା ଯେ ମନେ ହେଉଥିଲା ସତେ ଯେପରି ସେମାନେ ସମ୍ମୁଖରେ ବସିଛନ୍ତି । ଏସବୁ ଘଟଣା ଦେଖି ସେ ରାଜା ହଠାତ୍ ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯେ, ଏତେ ବଡ ଜଣେ ଚିତ୍ରକରର ଏପରି ଅବସ୍ଥା କାହିଁକି ହେଲା?

                ଜୟସିଂହ ପଚାରିଲେ “ଏ ଚିତ୍ର ମୋତେ ଭାରି ଭଲ ଲାଗୁଛି । ଏବେ କୁହ ଏଥିଲାଗି ମୋତେ କେତେ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ?”

                ହେମଚନ୍ଦ୍ର କହିଲେ “ହଜୁର୍, ମୁଁ କ୍ଷୁଧାର୍ତ୍ତ, ଏଣୁ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ମୋତେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ; ତାଛଡା ମୁଁ ଶୁଣିଥିଲି ଆପଣଙ୍କ ଦରବାରରେ ଚିତ୍ରକର ପଦ ଖାଲି ଅଛି । ଆପଣ ଯଦି ସେଥିରେ ମୋତେ ରଖି ପାରନ୍ତେ ତେବେ ଏହା ମୋ ପ୍ରତି ଏକ ବଡ ଅନୁଗ୍ରହ ହୁଅନ୍ତା ।” ଏହାପରେ ରାଜା ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା ସ୍ୱୀକାର କଲେ । ସୁତରାଂ ସେ ତାଙ୍କ ଦର ବାରରେ ଚିତ୍ରକର ସ୍ଥାନ ଅଳଙ୍କୃତ କଲେ ।

ଦିନେ ସେ ରାଜା ଭାବିଲେ, “ଏବେ ଏହି ଚିତ୍ରକର ଦ୍ୱାରା ମୋର ତୈଳଚିତ୍ର ମୁଁ କରାଇବି ।” ଏପରି ଭାବି ସେ ରାଜା ହେମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଡାକି କହିଲେ, “ଆମ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଚିତ୍ରସବୁ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ମୋର ଚିତ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ । ମୋର ଉତ୍ତରପୁରୁଷମାନେ ତ ପୁଣି ମୋ ଚିତ୍ର ଦେଖିବେ । ତେଣୁ ତମେ ମୋର ତୈଳଚିତ୍ରଟିଏ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ।”

ହେମଚନ୍ଦ୍ର କହିଲେ “ମହାରାଜ, କେବଳ ଆପଣଙ୍କର କାହିଁକି? ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସିଂହାସନରେ ଆସୀନା ରାଣୀ, ପୁଣି ଆପଣଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସେନାପତି ପ୍ରଭୃତିଙ୍କର ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ମୁଁ ତିଆରି କରିବି ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ