ଯେ ପାଂଛେ ପର ମନ୍ଦ – Odia Gapa

ଯେ ପାଂଛେ ପର ମନ୍ଦ

ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ବୁଢୀଟିଏ ବାସ କରେ । ତା’ର ଆପଣାର ବୋଲି କେହି ନଥାନ୍ତି । ସେ ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ କେମିତି କେମିତି ଚଳିଯାଉଥାଏ ।

       ବୁଢୀର ସମ୍ପତି ବାଡି ବୋଲି ଝଙ୍କାଳିଆ ଫଳନ୍ତି ଆମ୍ବଗଛଟିଏ । ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଗଛରେ ଆମ୍ବ ଫଳେ ତାକୁ ବିକି ବୁଢୀ ଭଲ ଦି’ପଇସା ପାଏ । ଟଙ୍କା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସଂଚୟ ବି କରୁଥାଏ । ହେଲେ ଯେଉଁ ବର୍ଷ ଗଛରେ ଆମ୍ବ ଫଳେ ନାହିଁ ସେ ବର୍ଷ ବୁଢୀର ଦୁଃଖ ବଢିଯାଏ । ସେ କେତେବେଳେ କ’ଣ ଖାଏ କି ଉପବାସ ରହେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ।

       ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଗଛରେ ଭଲ ଫଳ ଆସିଥାଏ । ମଣିଷଠାରୁ ପକ୍ଷୀଯାଏଁ ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ସେଇ ଗଛ ଉପରେ । ବୁଢୀଟି ଦିନରାତି ଜଗିବସିଥାଏ ସେଇ ଗଛମୂଳେ । କାହାକୁ ବି ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବ ସେ ଚଖେଇ ଦେଉନଥାଏ ।

       ଥରେ ଗୋଟିଏ ହନୁମାଙ୍କଡ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆସି ସେହି ଗାଁରେ ରହିଲା । ତା’ର ହଠାତ୍ ନଜର ପଡିଗଲା ବୁଢୀର ଆମ୍ବଗଛ ଉପରେ । ଗଛରେ ଝୁଲୁଥିବା ଲାଲ ରଂଗର ସୁନ୍ଦରୀ ଆମ୍ବକୁ ଦେଖି ହନୁ ପାଟିରୁ ଲାଳ ବୋହିଲା । ହେଲେ ବୁଢୀ ଭୟରେ ସେ ଆମ୍ବ ଖାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...