ଯୋଗିନୀ

ବୋଲକରାର ମନକୁ ସେ କଥା ସେତେ ଖାସ୍ ଲାଗିଲା ନାହିଁ । ସେଠାରୁ ଯାଇ ତରବର ହୋଇ ଉପଦେଷ୍ଟାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ସଉଦା ପତ୍ର କିଣି ଘରକୁ ଫେରି ଆସି ଗୁମ୍ ହୋଇ ବସି ଯିବାରୁ ଚତୁର ବ୍ୟଙ୍ଗକାର କହିଲେ – କିରେ ଉଠା କମଳ ଧର ଛତା, ଚାଲେ ବୋଲକରା କହିବା କଥା ।

ଏଥର ଉପଦେଷ୍ଟାଙ୍କ ମୁଖରୁ ଏ କଥା ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ବୋଲକରା କମ୍ବଳ ଖଣ୍ଡିକ ସହିତ ଗଣ୍ଠିଲିକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇ ଆଗକୁ ବାହାରି ପଡିବା ପରେ ଚତୁର ବ୍ୟଙ୍ଗକାର ନିଜର କଠଉ ମାଡି ତା’ ପଛେ ପଛେ ଚାଲି ଗଲେ ।

ବୋଲକରା କହିଲା – ମହାନୁଭବ ମୁଁ ତୁମକୁ ଯେଉଁ କଥା କହିଲି ଆପଣ ତା’ର ଉତ୍ତର କୁହନ୍ତୁ । ତାହା ନହେଲେ ରାସ୍ତାରେ ବସି ରହିବିଯେ ଆଗକୁ ପାଦେବି ଯିବି ନାହିଁ ।

ଚତୁର କଥାକାର କହିଲେ – ତୁ ମୋ ପାଖକୁ ଲାଗି ଲାଗି ଚାଲେ । ମୁଁ ତୋତେ ସେହି ଯୋଗିନୀର ବସିବା କଥା କହିବି । ବୋଲକରା ଉପଦେଷ୍ଟାଙ୍କ ପାଖକୁ ଲାଗି ଆସିବାରୁ ଚତୁର ବ୍ୟଙ୍ଗକାର କହିଲେ –

ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ କଥା, ସେତେବେଳେ ବଙ୍ଗ ଦେଶରେ ଏକ ରାଜ ପରିବାର ବାସ କରୁ ଥିଲେ । ସେହି ପରିବାରର ସୁମାଳିନୀ ନାମରେ ଏକ ସୁନ୍ଦରୀ କନ୍ୟା ଥିଲା । କନ୍ୟାର ରୂପ ଯୌବନକୁ ଲୋକେ ଖୁବ୍ ତାରିଫ୍ କରୁ ଥିଲେ । ସେହି ସୁନ୍ଦରୀ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀର ପର ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଏକ ମନ୍ଦ ଗୁଣ ଥିଲା । ଏମିତି ଦେବ କନ୍ୟା ରୂପ, ଯେଉଁ ପୁରୁଷ ଥରେ ତା’ର ରୂପକୁ ଦେଖିଲା ଅଗ୍ନିରେ ପୋକ ଝାସ ଦେବା ପରି ସେ କନ୍ୟାର ରୂପରେ ସେ ପୁରୁଷ ଝାସ ଦେଲା । ପ୍ରତି ଦିନ ସେ କନ୍ୟା ଗଙ୍ଗାକୁ ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ସଖୀ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ନାନ କରିବାକୁ ଯାଏ । ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ସ୍ନାନ କରେ । ଆଉ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ପୁରୁଷକୁ ନେଇ ସେ ଗଙ୍ଗାରେ ଜଳ କ୍ରୀଡା ମଧ୍ୟ କରେ ।

ଦିନକର କଥା ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଜଣେ ସୌଦାଗର ପୁଅ ଯାଉ ଥିଲା । ତା’ର ଏହି ରାଜ କନ୍ୟା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ପଡନ୍ତେ ସେ ରାଜ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମନ ବଳାଇବା କଥା ଶୁଣନ୍ତେ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ନାସ୍ତି ବାଣୀ ଶୁଣାଇଲେ । ସୌଦାଗର ପୁଅ ଏ କଥା ଶୁଣି ମନରେ ଦୁଃଖ କଲା । ମନରେ ତାର ଦୁଃଖ ହେବାରୁ ସେ ମନ ଦୁଃଖରେ ଯାଇ ଦେବୀଙ୍କର ପୂଜା କଲା । ଦେବୀ ସୌଦାଗର ପୁଅର ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ତାକୁ ତରବାରୀ ଗୋଟିଏ ଦାନ କରି ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇ ଗଲେ ।

ଦିନକର କଥା, ସୌଦାଗର ପୁଅ ଚିନ୍ତା କଲା ଯେ ରାଜ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ହେଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ । ବରଂ ରାଜାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ସେ ରାଜ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କରିବାର ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତ ହୋଇ ଯିବ । ଏହା ଭାବି ସୌଦାଗର ପୁଅ ସୁଯୋଗ ଉଣ୍ଡି ରାଜାଙ୍କୁ ଦେବୀ ଦତ ତରବାରୀ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା କରି ରାଜ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀକୁ ବିବାହ କଲା । କିନ୍ତୁ ରାଜ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀର ସୁନ୍ଦର ରୂପ ଦେଖି ସିନା ସୌଦାଗର ପୁଅ ସେ ରାଜ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କଲା ହେଲେ ରାଜ କୁମାରୀ ପ୍ରତି ଦିନ ତା’ର ମନୋନୀତ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ରତି କ୍ରୀଡା କରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ତାହା ଦେଖି ସୌଦାଗର ପୁଅ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ କିଛି ନପାଇ ରାଜ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଉଆସ ନିର୍ମାଣ କରି ସେହି ଉଆସରେ ରାଜ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀକୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଲା ।

ଦିନକର କଥା, ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଉଆସରୁ ଖସି ଯିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଉଣ୍ଡୁ ଉଣ୍ଡୁ ଦିନେ ଦାସୀର ଖାଇବାକୁ ଦେବାକୁ ଆସିବାର ସମୟରେ କୌଶଳ କରି ରାଜ କୁମାରୀ ସେଠାରୁ ଖସି ଯାଇ ଖୁବ୍ ଦୂର ଅରଣ୍ୟକୁ ପଳାଇ ଗଲା । ଅରଣ୍ୟରେ ଭ୍ରମଣ କରୁ କରୁ ତା’ର ଜଣେ ଋଷିଙ୍କ ସହିତ ଭେଟ ହେବାରୁ ଅତୀତର ଘଟି ଯାଇ ଥିବା ସମସ୍ତ କଥା ସେ ରାଜ କୁମାରୀ ଋଷିଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କଲା । ରାଜ କନ୍ୟାର କଥାରେ ଋଷି ମଧ୍ୟ ତରଳି ଗଲେ । ସେ ରାଜ କନ୍ୟା ସୁମାଳିନୀ ପ୍ରତି ଦୟାପରବଶ ହୋଇ ତାକୁ ଗୋଟିଏ ଫଳ ଦେଇ କହିଲେ ତୁ ଏହି ଫଳକୁ ଖାଇ ଦେ । ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତୁ ଚିର କୁମାରୀ ହୋଇ ଯୁବତୀ ହୋଇ ରହିବୁ । ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦରୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଯିବୁ । ହେଲେ ତୋତେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପୁରୁଷ ଧରି ରଖି ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ତୋର ଇଚ୍ଛା ଯେତେବେଳେ ଯାହା ହେବ ତୁ ତାହା କରିବୁ । ଋଷିଙ୍କ ଠାରୁ ଏପରି ଫଳ ପାଇ ତାହାକୁ ସେ ଖାଇ ଦେଲା । ତହୁଁ ସେ ପୁଣି ପୂର୍ବ ଯୁବତୀ ବୟସକୁ ଖସି ଗଲା । ଏହା ଛଡା ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀ ଆଗରୁ ଅଷ୍ଟ ଶମ୍ଭୁଙ୍କର ପୂଜା କରି ବର ବି ପାଇ ଥିଲା ।

ଏଥୁ ଅନ୍ତେ ପ୍ରହରୀ ମାନେ ପୁଣି ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀଙ୍କୁ ଧରି ଆଣି ବନ୍ଦୀ ଶାଳାରେ ରଖିଲେ । ହେଲେ କ’ଣ ହେବ ପୁଣି ସୁଯୋଗ ଖୋଜି ସେ ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀ ବନ୍ଦୀ ଶାଳାରୁ ଖସି ପଳାଇଲା । ଏହା ଜାଣି ସୌଦାଗର ପୁଅର କ୍ରୋଧ ପାଦରୁ ମଥାକୁ ଉଠି ଗଲା । ଶେଷରେ ସେ ଜଣେ ତାନ୍ତ୍ରିକକୁ ଡକାଇ କହିଲା ଯେ ତୁମେ ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀର ତନ୍ତ୍ର ବଳରେ ମୁଖ ବନ୍ଧନ କରାଇ ଦିଅ । ତା’ମନରେ ଜାଗ୍ରତ ହେଉଥିବା କାମ ପ୍ରଭାବକୁ ଦମନ କର । ଏଥିଲାଗି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପୁରଷ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବି ।

ତାନ୍ତ୍ରିକ ଧନ ଲୋଭରେ ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀର ମୁଖ ବନ୍ଧନ କରି ଦେଲେ । ତା’ ଶରୀରରୁ କାମ ପ୍ରଭାବକୁ ଦମନ କରି ଦେବାରୁ ସୁମାଳିନୀର ମାନସିକ ବିକୃତି ଘଟିଲା । ସେ ଆଉ ନିଜର ଆୟତରେ ରହି ପାରିଲା ନାହିଁ । ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ରାଜ କୁମାରୀ ସୁମାଳିନୀ ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ବୁଲିବାକୁ ଲାଗିଲା । ନିଜର ଇଚ୍ଛା ହେଲେ ସେ ନାଚେ, ହସେ, ବଡ ପାଟି ବି କରେ । ସମସ୍ତେ ଭାବିଲେ ଯେ ସୁମାଳିନୀକୁ କେହିନା କେହି ଚଣ୍ଡୀ ଗ୍ରାସ କରିଛି । ତା’ ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ନାହିଁ । ତେଣୁ ତାକୁ ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନରେ ଛାଡି ଦେବା ଦରକାର । ଏହା ପରେ ରାଜ କୁମାରୀକୁ ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନରେ ଛାଡି ଦେଇ ଆସିଲେ । ସେ ବି ଆଉ କୁଆଡେ ପଳାଇ ନଯାଇ ସେହି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି ରହିଛି । ରାସ୍ତା ଚଲା ଲୋକେ ଯିଏ ଯାଆନ୍ତି ସେମାନେ ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ୟେ ରାଜ କନ୍ୟା ନୁହେଁ, ୟେ ଯୋଗିନୀ ରୂପରେ ଏଠାରେ ବସିଛି । ତାକୁ ଭୟ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ