ଯୋଗ୍ୟ କିଏ? – Odia Gapa

ଯୋଗ୍ୟ କିଏ?

ଆଗ କାଳର କଥା । ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜା କୁମାରଗୁପ୍ତ ରାଜୁତି କରୁଥାଆନ୍ତି । ପ୍ରଜାମାନେ ତାଙ୍କର କିପରି ସୁଖରେ ରହିବେ, ସେଥିପାଇଁ ସେ ରାଜାଙ୍କର ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା । ମନ୍ତ୍ରୀ, ସେନାପତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେ ରାଜାଙ୍କର କଠୋର ନିର୍ଧେଶ ଥାଏ, ଯେପରି ତାଙ୍କ ପ୍ରଜାମାନେ ଆଦୌ ଅତ୍ୟାଚାରିତ ନ ହୁଅନ୍ତି । ତେଣୁ ସେ ରାଜାଙ୍କର ଦଣ୍ଡ ଭୟରେ ଚୋରୀ, ଡକାୟତି ସେ ରାଜ୍ୟରେ ଆଦୌ ନ ଥିଲା । ପ୍ରଜାମାନେ କୃଷି କର୍ମ କରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଖରେ ଚଳି ଯାଉଥିଲେ । ସେ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ରାସ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପାଠଶାଳା ପାଇଁ ରାଜକୋଷରୁ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ବରାଦ କରାଯାଉଥାଏ । ରାଜା ଥିଲେ ପ୍ରଜାମାନଙ୍କର ବାପା, ମା’ ସଦୃଶ । ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବି ରାଜାଙ୍କ ଦରବାରରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଜାମାନେ ହାରି ଗୁହାରୀ ଜଣାଇ ପାରୁଥିଲେ । ରାଜକର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ବେଳେବେଳେ ସେ ରାଜା ଅନ୍ଧାରିବିଜେ ବି କରୁଥିଲେ ।

ସେ ରାଜା କୁମାରଗୁପ୍ତଙ୍କର ତିନି ପୁଅ । ରୂପରେ କି ଗୁଣରେ କେହି କାହାଠାରୁ ଆଦୌ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନେ ସବୁ କ୍ରମଶଃ ବଡ ହେଲେ । ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟା ଓ ଶସ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟାରେ ସେମାନେ ଖୁବ୍ ପାରଙ୍ଗମ ହୋଇଉଠିଲେ । ରାଜ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେମାନଙ୍କର ମନରେ ଆଦୌ ଗର୍ବ କି ଅଭିମାନ କିଛି ବି ନ ଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜକୁମାରମାନଙ୍କର ଅତିଶୟ ପ୍ରଶଂସା ହେଉଥାଏ ।

ଏତେ ସୁଖରେ କିନ୍ତୁ ସେ ରାଜାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଅଭାବ ଥାଏ । ତାଙ୍କ କୋଳରେ ଝିଅଟିଏ ନ ଥାଏ । ତେଣୁ ସେ ରାଜା ଓ ରାଣୀଙ୍କର ମନରେ ଆଦୌ ସୁଖ ନ ଥାଏ ।

ଦିନକର କଥା । ରାଜା ଛଦ୍ମବେଶରେ ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ଯାଇ ପହଁଚିଲେ । ଘର ଘର ବୁଲି ନିଜକୁ ସୌଦାଗର ବୋଲି ସେ ପରିଚୟ ଦେଉଥାଆନ୍ତି । ଏହି ବାହାନାରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କର ସୁଖ ଦୁଃଖ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଥାଆନ୍ତି । ସେହି ଗାଁର ଶେଷରେ ଜଣେ ବୁଢୀର ଘର । ତାର ବୟସ ହେବ ନବେ ପାଖାପାଖି । ତାର ପୁଅ ବୋହୂ ସମସ୍ତେ ଅକାଳରେ ମରିଯାଇ ଥାଆନ୍ତି । ଏକମାତ୍ର ନାତୁଣୀଟିଏ ଥାଏ ତାର ଆଶା ଓ ଭରଶା । ଏତେ ଅଭାବରେ ସୁଦ୍ଧା ସେ ବୁଢୀଟି ବଡ ଯତ୍ନରେ ତା ନାତୁଣୀଟିକୁ ପାଳିଥାଏ । ସେ ନାତୁଣୀଟିର ନାଁ ହେଉଛି ନୟନତାରା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...