ରାଜନୀତି

ହେମନ୍ତପୁର ରାଜ୍ୟର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ବୀରଭଦ୍ରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାଜା ଅନେକ ଚିଠି ପାଇଲେ ଓ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଲେ କି ସେ ମିଛ ଦଲିଲ୍ ଲେଖି ଟଙ୍କା ଖାଆନ୍ତି ତେଣୁ ସେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ ।

                ଦିନେ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ଡାକି ପଠାଇଲେ । ଅନ୍ୟମାନେ ଭାବିଲେ ଯେ ବୋଧହୁଏ ଏଥର ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପଦବୀରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ସାବଧାନ କରାଇ ଦେଇ କହିଲେ, “ପୁନର୍ବାର ଯେପରି ମିଛସତ ନ ଲେଖିବ–ଲେଖିଲେ ତୁମକୁ ଆଉ କ୍ଷମା କରାଯିବ ନାହିଁ ।” ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ରାଜା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରଙ୍କ ପାଇଁ କଡା ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାଜା କିପରି ବୀରଭଦ୍ରଙ୍କୁ କ୍ଷମା କଲେ? ଏପରି ସନ୍ଦେହ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆସିଲା ପୁଣି ମହାରାଣୀଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଆସିବାରୁ ସେ ସିଧା ରାଜାଙ୍କୁ ଏହାର କାରଣ ପଚାରିଲେ ।

                ଏକଥା ଶୁଣି ରାଜା ହସିହସି କହିଲେ, “ବୀରଭଦ୍ର ଦୁଇଟି ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ ଦେଇଛି । ରହିବା ପାଇଁ ଭଲ ଘରିଏ ତୋଳିଛି । ଏବେ ତାର ବୟସ ହେଲାଣି । ଚାକିରୀରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ ତାକୁ ଆଉ ଚାକିରୀ ମିଳିବ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଏତେଦିନ ଧରି ମୁଁ ସବୁ ଦେଖୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନଦେଖିଲା ପରି ରହିଥିଲି; କିନ୍ତୁ ଥରେ ମୁଁ କହିବା ପରେ ସେ ଆଉ ଟଙ୍କା ଓ ହିସାବରେ ଗୋଳମାଳ କରିବ ନାହିଁ । ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ହଠାତ୍ ଜଣେ ନୂଆ ଲୋକକୁ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କଲେ ସେ ମଧ୍ୟ ସେଇ ଏକହିଁ କାମ କରିବ । ହିସାବ ଗୋଳମାଳ କରିବ; କିନ୍ତୁ ବୀରଭଦ୍ର ନିଜ ଭୁଲ୍ ସୁଧାରି ନେବ । ତେଣୁ କୁହ ମୁଁ ଠିକ୍ କରିଛି ନା ନାହିଁ? ରାଣୀ କହିଲେ, “ନିଶ୍ଚୟ, ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...