ରେଶମୀ ବସ୍ତ୍ର – Odia Gapa

ରେଶମୀ ବସ୍ତ୍ର

ତିନିହଜାର ବର୍ଷ ତଳର କଥା । ଚୀନ୍ର ସମ୍ରାଟ ଚଉଦ ବର୍ଷର ସୁନ୍ଦର ଝିଅଟିଏ ବାହା ହେଲେ । ତା’ର ନାମ ସଲିଙ୍ଗସି ଥିଲା । ସେ ବଡ ଲଜ୍ଜାଶୀଳା ଥିଲା । ତାକୁ ଖୁସି ରଖିବା ପାଇଁ ସମ୍ରାଟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଥା’ନ୍ତି ।

                ସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସିଲିଙ୍ଗସି ସର୍ବଦା ଉଦାସ ରହିଥାଏ । କେବେ ବା ତା’ଆଖିରୁ ଅଶ୍ରୁବିନ୍ଦୁ ସବୁ ଝରିଯା’ନ୍ତି । ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଖୁସି ହୁଏ ନାହିଁ । ପ୍ରଥମ କାରଣ ହେଲା ସେ ପିଲାଲୋକ । ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ହେଲା ବାପା, ମା’ ଭାଇଭଉଣୀ ଛାଡି ଏକା ରହିଛି ସେଥିପାଇଁ ।

                ଦିନେ ସେ ବଗିଚାରେ ବସି କାନ୍ଦୁଥାଏ । ବହୁ ସମୟ ଧରି କାନ୍ଦ ବନ୍ଦ ନ ହେବାରୁ ସମ୍ରାଟଙ୍କୁ ଖବର ଦିଆଗଲା । ସମ୍ରାଟ ନିଜେ ଆସି ପହଁଚିଲେ ଓ ପଚାରିଲେ, “କ’ଣ ହେଲା କାହିଁକି କାନ୍ଦୁଛ? ଦେହ ଖରାପ ହେଲା କି?”

                ସିଲିଙ୍ଗସି କହିଲା, “ନା, ସେପରି କିଛି ନୁହେଁ । ଏମିତି ମନ ଭଲ ଲାଗୁନାହିଁ ।”

                ସମ୍ରାଟ ଚାଲିଯିବା ପରେ ପରିଚାରିକାମାନେ ମହାରାଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ଚାହାପାତ୍ର ଆଣି ରଖିଲେ । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସାରେ ସେ ସମସ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଚାହା ତିଆରି କଲେ ଓ ନିଜ ପାଇଁ କପେ ଚା ନେଇ ନେଲେ । ତା’ପରେ ସେ ପିଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ ଗଛ ଉପରୁ କିଛି ଗୋଟାଏ ଟପ୍ କରି ଚାହା ପାତ୍ରରେ ପଡିଲା । ତେଣୁ କିଛି ଚାହା ଛିଟିକି ଯାଇ ମହାରାଣୀଙ୍କ ପୋଷାକରେ ପଡିଲା । କ’ଣ ହେଲା ବୋଲି ପରିଚାରିକାଗଣ ସେଠାକୁ ଦୌଡି ଆସିଲେ ।

                ମହାରାଣୀ କହିଲେ, “ମୋ ପୋଷାକ ବିଷୟ ଚିନ୍ତା କରନାହିଁ; ଏବେ ଦେଖ ଚାହା ପିଆଲାରେ କ’ଣ ପଡିଲା ।”

                ପରିଚାରିକାମାନେ ଚାହା ପିଆଲାରୁ ଜିନିଷଟି କାଢି ମହାରାଣୀଙ୍କ ହାତରେ ଦେଲେ । ମହାରାଣୀ ସିଲିଙ୍ଗସି ବଡ କୌତୁହଳ ହୋଇ ସେଇଟି ଦେଖିଲେ । ସେଇଟି ଖୁବ୍ ଚକ୍ ଚକ୍ କରୁଥିଲା ଓ ତାହାଥିଲା ରେଶମ ପୋକର ଖୋଳଟିଏ । ସେଥିରୁ କିଛି ଚକ୍ ଚକ୍ ତୁଳାପରି ବାହାରିଥିଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...