ଲୋଭରୁ ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁନିଆରେ ଜୀବନ ପାଇ ବଂଚିଥିବା ଯେତେ ଜୀବଜନ୍ତୁ ରହିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଣିଷ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ । ତା’ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଉପାଦାନ ଭର୍ତ୍ତିକରି ପୃଥିବୀ (ପୃଥିବୀରେ ମିଳୁଥିବା ଉପାଦାନ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଜୀବନ ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭ ହୋଇଛି) ତାକୁ ଏ ପ୍ରକୃତିରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପିଲାଟିଏ ଜନ୍ମହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତା ସହିତ ବହୁତ ଗୁଣ ଓ ଦୋଷର ବି ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଏ । ସତ୍ୟ, ଶାନ୍ତି, ଦୟା, କ୍ଷମା, ପରୋପକାର ଆଦି ମହାନ୍ ଗୁଣରେ ବିଭୂଷିତ ହୋଇ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ କାମ, କ୍ରୋଧ, ଲୋଭ, ମୋହ, ମାୟା ଆଦି ମନ୍ଦଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଦଣ୍ଡିତ ହୁଅନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ମହାପୁରୁଷମାନେ କାମ, କ୍ରୋଧ, ଲୋଭ, ମୋହ, ମଦ, ମାତ୍ସର୍ଯ୍ୟ – ଏହି ଛଅଗୋଟି ମନ୍ଦଗୁଣକୁ ଷଡରିପୁ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକିନା ଏମାନେ ମଣିଷକୁ ସର୍ବଦା ବାଟବଣା କରନ୍ତି ।

                ଷଡରିପୁ ମଧ୍ୟରେ ଲୋଭ ଗୋଟିଏ ବଡ ରିପୁ । ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର । କିଏ ଟଙ୍କା, ସୁନା ପାଇଁ ଲୋଭ କରେ ତ ଆଉ କିଏ କ୍ଷମତା ଓ ପଦପଦବୀ ପାଇଁ ଲାଳାୟିତ ହୁଅନ୍ତି । ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରୁ ଯମା ମୁକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋଭ କରନ୍ତି । ଭଲ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଖୁବ୍ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି । ଭକ୍ତ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଲାଭ କରିବା ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ହୁଏ । ପିଲାମାନେ ବି ଭଲ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଲୋଭ କରନ୍ତି, ଧାର୍ମିକମାନେ କେବଳ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ବାଣୀକୁ ଲୋଭ କରିଥା’ନ୍ତି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...