ଶିବି ଜାତକ

ପୂର୍ବକାଳରେ ଶିବି ନାମରେ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ନାମ ବି ଥିଲା ଶିବି । ସେହି ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଥିଲା ଅରିଷ୍ଟପୁର । ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମରେ ବୋଧିସତ୍ୱ ଏଇ ରାଜା ଶିବିଙ୍କର ପୁଅ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନ କଟିଗଲା । ପାଠପଢିବା ବୟସ ହେଲା । ରାଜା ଶିବି ପଢିବା ପାଇଁ ପୁଅକୁ ତକ୍ଷଶୀଳାକୁ ପଠାଇଦେଲେ । ବୋଧିସତ୍ୱ ସେଠାରେ ଜଣେ ଗୁରୁଙ୍କ ଘରେ ରହି ପାଠ ପଢିଲେ । ଅଳ୍ପ ଦିନ ଭିତରେ ସେ ଜଣେ ବଡ ପଣ୍ଡିତ ହୋଇଗଲେ । ତା’ପରେ ବୋଧିସତ୍ୱ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଆସିଲେ । ରାଜା ଦେଖିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସବୁ ପାଠରେ ପଣ୍ଡିତ ହୋଇପାରିଛି । ସେ ତାଙ୍କୁ ଯୁବରାଜ କରିଦେଲେ । କିଛିଦିନ ବିତିଗଲା । ଶିବିରାଜ ମରିଗଲେ । ବୋଧିସତ୍ୱ ରାଜଗାଦିରେ ବସିଲେ ।

       ବୋଧିସତ୍ୱ ରାଜା ହୋଇ ରାଜ୍ୟକୁ ଅତି ଭଲଭାବରେ ଶାସନକଲେ । ସେ ଆଠଗୋଟି ନିୟମ କରିଥିଲେ । ସେଗୁଡିକ ହେଲା – ପ୍ରତିଦିନ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବା, ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ସରଳ ଜୀବନ କଟାଇବା, କୋମଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା, କାହା ଉପରେ ରାଗ ନକରିବା, କାହାରି ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁତା ନକରିବା, ହିଂସା ନକରିବା, କ୍ଷମାଦେବା ଓ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବା ।

       ବୋଧିସତ୍ୱ ଏ ନୀତିଗୁଡିକ ମାନି ଚଳୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପ୍ରଜାମାନେ ବି ରାଜାଙ୍କ ବାଟ ଧରିଥିଲେ । ରାଜା ଦାନ ଦେବା ପାଇଁ ଛଅଟି ଘର ତୋଳାଇଥିଲେ । ନଅରର ଫାଟକ ଆଗରେ, ଉଆସର ସାମନାରେ ଓ ଉଆସର ଚାରିଦିଗରେ ଏଇ ଦାନଘରଗୁଡିକ ତୋଳାଯାଇଥିଲା । ଏଇ ଘରମାନଙ୍କରେ ଦାନ ପାଇଁ ବହୁତ ଜିନିଷ ରଖାଯାଇଥିଲା । ରାଜା ସେଇ ଘରମାନଙ୍କରେ ବସି ନିତି ଦାନକରୁଥିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...