ସତ୍ୟ ବିଚାର

ସମ୍ରାଟ୍ ଆକବରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ । ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଲୋକ ବାସ କରୁଥାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପରିବାରଟି ଯେପରି ଛୋଟ, ସଂସାର ଚଳଣୀ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ।

ସେହିପରି ସେହି ଗ୍ରାମରେ ତା’ର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ବାସ କରୁଥିଲେ । ସାଙ୍ଗଙ୍କର ପରିବାରଠାରୁ ତାଙ୍କର ପରିବାର ଅଧିକ ସାଙ୍ଗ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ଖୁବ୍ ନିବିଡତା ଥାଏ ।

ଦିନକର କଥା, ପ୍ରଥମ ସାଙ୍ଗ ଜଣକ ସେହି ରାତ୍ରିରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲା ଯେ, ସେ ତା’ର ସାଙ୍ଗକୁ ଶହେ ଟଙ୍କା ଧାର ଦେଇଥିଲା । ବହୁଦିନ ଧରି ସାଙ୍ଗ ଜଣକ ତା’ର ଧାର ଟଙ୍କା ରଖିଲା । ଯେତେ ମଗାମଗି କଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଟଙ୍କା ଦେଉ ନଥିଲା । ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେ ସେହି ଟଙ୍କାଟା ସାଙ୍ଗକୁ ଫେରାଇ ଦେବାକୁ ଆସି କହୁଥିଲା, ସାଙ୍ଗ ବହୁତ ଦିନ ହେଲା ତୁମଠାରୁ ମୁଁ ଯେଉଁ ଶହେ ଟଙ୍କା ଧାର ନେଇଥିଲି ସେ ଟଙ୍କାଟା ଏବେ ମୋଠାରୁ ନେଇଯାଅ ଏହାପରେ ସାଙ୍ଗର ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ।

ରାତି ପାହିବା ପରେ ସେ ଶଯ୍ୟାତ୍ୟାଗ କରି ଉଠିଲା । ମୁହଁ, ହାତ ଧୋଇ ସାରିବା ପରେ ତା’ର ଖାଲି ସେହି ସ୍ୱପ୍ନକଥା ମନେ ପଡିଲା । ତା’ ମନରେ ସବୁବେଳେ ଧାରଣା ହେଲା ଯେ ଏପରି ଟଙ୍କା ସ୍ୱପ୍ନ ମୁଁ ଦେଖିଲି କାହିଁକି? ଟଙ୍କା ଧାର ଉଧାର କାରବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା କ’ଣ ଭଲ? ନା ଖରାପ୍? ଏହି କଥା ସବୁବେଳେ ମନରେ ପାପ ଛୁଇଁଲା, କେତେ ବେଳେ କ’ଣ ହୋଇଯିବ । ଏଥିଲାଗି ସେ ଗ୍ରାମରେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଯାହାକୁ ଦେଖିଲା ତାକୁ ସେହି କଥା ପଚାରିଲା ।

ସ୍ୱପ୍ନ କଥା ଶୁଣି ବହୁ ଲୋକ ବହୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଲେ । କେହି ଖରାପ୍ ବା କ୍ଷତିକାରକ କହିବା ବେଳେ କେହି ଶୁଭ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ