ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶିଶୁ – Odia Gapa

ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶିଶୁ

ଦୀପାବଳୀ ନିକଟ ହୋଇ ଆସୁଥାଏ । ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟ ତାଙ୍କ ରାଜ ଦରବାରରେ କହିଲେ – “ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦୀପାବଳୀ ବଡ ଧୂମ୍ ଧାମ୍ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏପରି ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ଯେପରି ପିଲାଠାରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ । ରାଜାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ– “ମହାରାଜ! ଆପଣଙ୍କର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବଟା ତ’ ବହୁତ ଭଲ ।

                ତାପରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜର ମତ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ପୁରୋହିତ ମହାଶୟ ଏକ ବିରାଟ ଯଜ୍ଞର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ କହିଲେ । ମନ୍ତ୍ରୀ ମହାଶୟ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ଯାଦୁଗରମାନଙ୍କୁ ଡକାଇ ଯାଦୁଖେଳ ଦେଖାଇବାକୁ କହିଲେ । ଏହିପରି ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜର ମତ ପ୍ରଦାନ କଲେ । ଶେଷକୁ ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟ ତେନାଲୀରାମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ମତ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ କହିଲେ ।

                ରାଜାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ତେନାଲୀରାମା ହସିଦେଲେ ଏବଂ କହିଲେ – “ମହାରାଜ ! ମୋତେ କ୍ଷମା କରନ୍ତୁ । ଦୀପାବଳୀ ହେଉଛି ଦୀପ ଜାଳିବାର ପର୍ବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଲଗା ପ୍ରକାର ପାଳନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ତା ହେଲେ ଗୋଟେ କାମ କରନ୍ତୁ- ପ୍ରତିବର୍ଷ ରାତିରେ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ଜ୍ୱଳନ କରାଯାଏ । ଏଥର କିନ୍ତୁ ଦିନରେ ଦୀପ ଜଳାଯାଉ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...