ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ

 ମହାରାଜ ଆକବର ଏବଂ ପାରସ୍ୟର ସମ୍ରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁସଂପର୍କ ଥାଏ । ଉଭୟେ ସବୁ ସମୟରେ ପରସ୍ପର ନିକଟକୁ ନାନାଦି ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ ପଠାଉଥାଆନ୍ତି । ଯିଏ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରେ, ସେ ଚତୁର ବୋଲି ପରିଗଣିତ ହୁଏ ।

         ଦିନେ ପାରସ୍ୟ ସମ୍ରାଟ୍ ଗୋଟିଏ ପିଞ୍ଜରା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସିଂହ ତିଆରି କରି ତାଙ୍କର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ହାତରେ ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ ଲେଖି ପଠାଇଥାଆନ୍ତି । କର୍ମଚାରୀ ସହିତ ଥିବା ପିଞ୍ଜରା ମଧ୍ୟସ୍ଥ ସିଂହକୁ ଦେଖି ଆକବରଙ୍କ ଦରବାରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପାତ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀଗଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । କେତେଜଣ ମଧ୍ୟ କାନ୍ଥ କଡରେ ଲୁଚିଗଲେ । ସ୍ୱୟଂ ମହାରାଜ ଆକବର ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଡରିଗଲେ ।

         କର୍ମଚାରୀ ଜଣକ ପିଞ୍ଜରା ସହିତ ସିଂହକୁ ଆଣି ଦରବାରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ରଖିଦେଲା । ଆକବରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଯୋଡ ହସ୍ତରେ ପ୍ରଣାମ କରି କହିଲା, “ହଜୁର୍! ମୋ ରାଜା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବାପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ, ଆପଣଙ୍କ ଦରବାରରେ ଏପରି କେହି ଚତୁର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯିଏ କି, ପଞ୍ଜୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସିଂହଟିକୁ ଅପସାରିତ କରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଏପରି କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିବ ଯେମିତି ପଞ୍ଜୁରୀ ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କୋଡିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରିବାକୁ ପଡିବ ।”

         କର୍ମଚାରୀର କଥା ଶୁଣି ସାରିବା ପରେ ରାଜା ଜଣ ଜଣକରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ପଚାରିଲେ । ହେଲେ ସମସ୍ତେ ନିଜର ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କଲେ । ପାତ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଅପାରଗତା ଦେଖି ରାଜା ଆକବର ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଗଲେ । ସେହି ସମୟରେ ବିରବଲ ମଧ୍ୟ ନଥାଆନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହିତ ତୀର୍ଥ କରିବାକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...