ସମାଲୋଚନା ସଫଳତା ଆଣିଦିଏ

       ପିତା ଏକଥା ଶୁଣି ନୀରବ ରହିଲେ । ସତେଯେପରି ତାଙ୍କ ଉପରେ ବଜ୍ର ଖସିପଡିଲା ଭଳି ଲାଗିଲା । ବାପା ଭୀଷଣ ମନ ଦୁଃଖ କଲେ । ମାତ୍ର ପୁଅ ଏଭଳି କଟୁକଥା କହିସାରିବା ପରେ ବାହାରକୁ ବାହାରିଗଲେ । ପିତା ଏବେ ମୂର୍ତ୍ତିଗଢା କାମ ସାରି ଘରେ ଯାଇ ଅଖିଆ ଅପିଆ ମୁହଁମାଡି ଶୋଇପଡିଲେ ।

       ରାତିରେ ପୁଅ ଘରକୁ ଫେରି ବାପାଙ୍କର ମନ ଦୁଃଖ ଖବର ପାଇଲା । ପିତାଙ୍କ କଥାକୁ ଭୁଲ୍ ବୁଝି ତିରସ୍କାର କରିଥିବାରୁ ପଶ୍ଚାତାପ କଲା । ବାପାଙ୍କୁ କ୍ଷମାମାଗି ଖାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କଲା ।

       ପିତା ଏବେ ରୁଦ୍ଧକଣ୍ଠରେ କହିଲେ, “ତୁ ମୋତେ କ’ଣ କହିଲୁ କି ମୁଁ ତୋତେ କ’ଣ କହିଥିଲି, ସେକଥା ଉପରେ ମୁଁ ମନ ଦୁଃଖ କରିନାହିଁ । ଅସଲ କଥାଟି ହେଉଛି – ତୁ ଯଦି ସମାଲୋଚନାକୁ ଭୁଲ୍ ବୁଝୁ ତେବେ ତୋର କଳାକୃତୀରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟି କିଭଳି ସଂଶୋଧନ ହେବ? ଫଳରେ ଏହାକୁ ଆଉ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାର ଯେଉଁ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ତାହା ଫସରଫାଟି ଯିବ । ଏହା ସହିତ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର ଓ ମାନ ସମ୍ମାନ ପାଇବାର ଆଶା ମଉଳି ଯିବ ସିନା? ସୁତରାଂ ସବୁବେଳେ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ, – ସମୀକ୍ଷା ଓ ସମାଲୋଚନା ସଂଶୋଧନର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଦିଏ । ଫଳରେ କାର୍ଯ୍ୟଟି ଉକିୃଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ପ୍ରଗତିର ଦ୍ୱାର ରୁଦ୍ଧ ହୋଇଯିବ ।”

       ପିତାଙ୍କର କହିବା ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟ ଏହାହିଁ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଅହଂକାର ବଶତଃ ପୂର୍ଣ୍ଣତାପ୍ରାପ୍ତି ଅନୁଭୂତି ଆସିଲେ ମଣିଷ ନିଜର ଦୋଷ ଖୋଜିବା ଭୁଲିଯାଏ । ଫଳରେ ତା’ ଜୀବନରେ ପ୍ରଗତି କରିପାରେ ନାହିଁ । ଏଥର ପିତାଙ୍କର ଏଭଳି ଉପଦେଶାତ୍ମକ କଥାରେ ପୁଅ ନିଜ ଭୁଲ୍ ବୁଝି ପାରିଲା । ସେହିଦିନଠାରୁ ତାର ଦୋଷତ୍ରୁଟି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରି ତାହାକୁ ସୁଧାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ଏହାଦ୍ୱାରା ସେ ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିଳ୍ପୀ ହୋଇ ସମ୍ମାନ ପାଇବାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେଲାନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...