ସାହସ ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ବଳରେ ଅସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୁଏ

ଜର୍ମାନୀର ସାତବର୍ଷର ବାଳକ, ନାଁ ତା’ର ଫ୍ରେଡ୍ରିକ୍ । ଦିନେ ତା’ର ବାପାଙ୍କଠାରୁ ସେ ପୁରାଣ କାହାଣୀ ଶୁଣୁଥାଏ । ପ୍ରାୟ ତିନିହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ଘଟଣା । ଏସିଆ ମହାଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ‘ଟ୍ରୟ’ ନାମକ ଏକ ନଗରୀ ଥିଲା । ତା’ ଚାରିପଟେ ବିରାଟ ପାଚେରି ଘେରି ରହିଥିବାରୁ ତାକୁ କେହି ମଧ୍ୟ ଜୟ କରିପାରୁ ନ ଥିଲେ ।

                ଟ୍ରୟ ସଭ୍ୟତା ପରେ ଗ୍ରୀକ୍ ସଭ୍ୟତା ବି ଗଢି ଉଠିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଟ୍ରୟବାସୀଙ୍କ ଭଳି ଗ୍ରୀକ୍ବାସୀ ମଧ୍ୟ ବୀର ଥିଲେ । ଥରେ ଟ୍ରୟ ନଗରୀର ରାଜା ପ୍ରିୟମ୍ଙ୍କ ସାନପୁଅ ‘ପେରିସ୍’ ଗ୍ରୀକ୍ ରାଜବାଟୀ ବୁଲି ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଗ୍ରୀସ୍ର ରାଣୀ ‘ହେଲେନ୍’ ଥିଲେ ଅପୂର୍ବ ସୁନ୍ଦରୀ । ସୁତରାଂ ପେରିସ୍ ଫେରିବାବେଳେ ହେଲେନ୍ଙ୍କୁ ଚୋରାଇ ନେଲେ । ଫଳରେ ଗ୍ରୀସ୍ ଓ ଟ୍ରୟ ମଧ୍ୟରେ ଘୋର ଲଢେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା । ସେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଟ୍ରୟ ନଗରୀର ରାଜା ହାରିଗଲେ । ତା’ପରେ ହେଲେନ୍ଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଗଲା । ଏହାହିଁ ଥିଲା ଗ୍ରୀକ୍ ପୁରାଣର ମୂଳ କଥା । ଗ୍ରୀକ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ‘ଟ୍ରୟ’ ନଗରୀକୁ ଠାବ କରିବା ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀର ସେହି ଛୋଟ ପିଲାଟି ଫ୍ରେଡ୍ରିକ୍ ମନେ ମନେ ସ୍ଥିର କଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...