ସାହସ

                ବୀର କହିଲା “ପ୍ରଭୁ, ମୋ ଉପରେ ଟିକେ ଦୟା କରନ୍ତୁ । ଆପଣ ନିଜେ ଯାଇ ଜଡିବୁଟି ନେଇ ଆସନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଚିର କୃତଜ୍ଞ ରହିବି ।”

                ସାଧୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଲେ “ଜଡିବୁଟି ନିଜେ ଆଣିଲେହିଁ ତାହା ଠିକ୍ କାମ କରିବ, ନଚେତ୍ ନାହିଁ ।”

                ନିଜର ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରୁ କରୁ ସେଠାରୁ ସେ ଫେରି ଆସିଲା । ବାଟରେ ଦେଖିଲା ପହଲବାନ୍ ରସ୍ତୁମର ଝିଅ ରାଗମତୀ ଘୋଡା ଗାଡିରେ ବସି ଯାଉଛନ୍ତି । ରାଗମତୀ ବୀରକୁ ଦେଖି ସେ ତା’ ଗାଡି ଅଟକାଇଲା । ସେ ତ ବଡ କଡା ସ୍ୱଭାବର ଝିଅ ଥିଲା, ତା’ସାଙ୍ଗକୁ ସେ ପୁଣି ଅତି ଗର୍ବୀ । କେବଳ ସେଇଥିପାଇଁ ତାକୁ ଆଦୌ କେହି ବର ମିଳୁ ନଥିଲେ ।

                ବୀର ସେହି ଗାଡି ପାଖରେ ପହଁଚିବା ମାତ୍ରେ ରାଗମତୀ କହିଲା, “ବାଃ, ବଡ ସୁନ୍ଦର ଦେଖା ଯାଉଛ ତ? ମୋତେ ଚିହ୍ନିଛ? ମୁଁ ରସ୍ତୁମର ଝିଅ । ମୁଁ ତ ତୁମକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହେଁ ।”

                ବୀର କହିଲା “କିନ୍ତୁ ମୁଁ ତ କେବଳ ଗୌରୀକୁହିଁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହେଁ ।”

                ରାଗମତୀ ତା’ଠାରୁ ଗୌରୀ ବିଷୟରେ ସବୁକଥା ଶୁଣି କହିଲା, “ମନେ ହୁଏ ତୁମେ ଏକ ମସ୍ତବଡ ବୋକା । ଗୌରୀ ତ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଝିଅ । ଆଉ ମୁଁ ପହଲବାନ୍ର ଝିଅ । ମୋତେ ମନା କରି ଦେଇ ତାକୁ ବିବାହ କରିବ?”

                ବୀର କହିଲା “ହଁ, କରିବି” । ଠିକ୍ ଏତିକିବେଳେ ମାଙ୍କଡସାଟିଏ ଗଛ ଉପରୁ ତା’ ଉପରେ ଖସି ପଡିଲା । ସେ ଭୟରେ ଚିତ୍କାର କଲା । ଏହି ଘଟଟଣାରୁ ରାଗମତୀ ଜାଣିଗଲା ଯେ ବୀର ମହା ଭୟାଳୁ । ସେ କହିଲା, “ଆଚ୍ଛା, ତୁମେ ତେବେ ଗୌରୀକୁ ବିବାହ କରିବ? ଦେଖିତ ଭଲା କିପରି ବିବାହ ହେବ । ମୁଁ ତୁମକୁ ଗୋଟିଏ ଝିଟିପିଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରେ ବନ୍ଦ କରି ରଖିବି ।”

ଏକଥା ଶୁଣି ସେ ଡରି ସେଠାରୁ ଆଗକୁ ଆଗକୁ ଚାଲିଲା । ଇଏ ବି ଗାଡି ତା’ ପଛେ ପଛେ ଚଳାଇଲା । ଭୈରବ ସମ୍ମୁଖ ଦିଗରୁ ଆସୁଥିଲା । ସେ ତା’ ଗାଡି ବନ୍ଦ କରି ପଚାରିଲା, “ଇଏ ସବୁ କି ପ୍ରକାରର ଜବରଦସ୍ତି ହେଉଛି?”

ରାଗମତୀ ତାକୁ ସବୁକଥା କହିଲା ।

ଭୈରବ କହିଲା “ବେଙ୍ଗ ଓ ମାଙ୍କଡସାକୁ ଦେଖି ଡରୁଥିବା ଏକ ଭୟାଳୁବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପୁଣି ଜଣେ ପହଲବାନ୍ର ଝିଅ ବିବାହ କରିବ? ଏହା ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ କଥା ହେବ ।”

ରାଗମତୀ କହିଲା “ହଁ ତୁମେ ଠିକ୍ କଥା କହିଛ । ମୁଁ କୌଣସି ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସହିତହିଁ ବିବାହ କରିବି । ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟ ପରେ ଚିନ୍ତା କରିବି ।” ଏତିକି କହି ସେ ତା’ ଗାଡି ବୁଲାଇ ନେଇ ଚାଲିଗଲା ।

ଭୟରେ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଥିବା ବୀର ଭୈରବକୁ ଧନ୍ୟବାଦ୍ ଦେଲା ଓ ତାକୁ ପଚାରିଲା, “ତୁମେ ଏବେ ରାଜଧାନୀରୁ ଫେରୁଛ କି? ସେଠାରେ ତମେ କି ପ୍ରକାରର ସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ କଲ?”

ବୀରର ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣି ଭୈରବ ଖୁସି ହୋଇ କହିଲା, “ପାଣି ଭିତରେ ମୁଁ ଦୁଇଟି କୁମ୍ଭୀରଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମାରି ଦେଇଛି । ରାଜା ମୋତେ ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଲେ; ସେହିଥିରେ ମୁଁ ହୀରାର ହାର କିଣି ଆଣିଛି । ମୁଁ ଶୀଘ୍ର ଗୌରୀକୁ ବିବାହ କରିବି ।” ଠିକ୍ ସେତିକିବେଳେ ଗଛରୁ ଗୋଟିଏ ବଡ ଜାଲ ଆସି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଗଲା । ତା’ପରେ ଡାକୁଦଳ ଗଛରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଲେ ଓ ସବୁନେଇ ପଳାଇଲେ । ଏମାନେ ଜାଲରେ ପଡି ହଇରାଣ ହେଉଥା’ନ୍ତି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...