ସୁନାମାଛ କଥା

ବହୁ ଦିନ ତଳର କଥା । ଗୋଟିଏ ରାଇଜରେ ଜଣେ ଅସୁର ରାଜା ରହୁଥିଲେ । ସେ ବହୁତ ପ୍ରତାପୀ । ଦେବତା ମାନଙ୍କୁ ମାନୁ ନଥିଲେ । ଚାକର ଭଳି ସେମାନଙ୍କୁ ଖଟାଉ ଥିଲେ ।

         ଅସୁର ରାଜା ଦିନେ ଆଦେଶ ଦେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଯାଗଯଜ୍ଞ ଦିଅଁ ଦେବତା ପୂଜାପୁଜି କେହି କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଯିଏ ଏସବୁ କରିବ ତାର ମୁଣ୍ଡ କାଟ ହେବ ।

         ଏ କଥା ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଭୟରେ ଥରହର ହେଲେ । କେତେ ବେଳେ କ’ଣ ରାଜାଙ୍କ ଆଦେଶ ହେଉଛି କହିବା ବହୁତ କଠିନ ।

         ଦିନେ ରାଜ ଦରବାର ବସିଲା । ପାତ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ, କଟୁଆଳ ସବୁ ଏକାଠି ହୋଇ ଭଲମନ୍ଦ ଆଲୋଚନା କଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ଅତି ଦରିଦ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଆସି ସେଠି ଠିଆ ହେଲା ।

         ରାଜା ପଚାରିଲେ – ତୁ କିଏ? ଏଠି କାହିଁକି ଆସି ଠିଆ ହୋଇଛୁ? କ’ଣ ଦରକାର?

         ସେ ଲୋକଟି କହିଲା – ମହାରାଜ ! ମୋ ଘରେ କିଛି ହେଲେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ, ଛୁଆପିଲା ଭୋକରେ ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଛନ୍ତି । ଧନ ନାହିଁ, କେମିତି ଚଳିବି ତାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

         ଅସୁର ରାଜା କିଛି ସମୟ ଯାଏଁ ଭାବିଲେ, ତାପରେ କହିଲେ, ତୁ ଗୋଟିଏ କାମ କର । ଏ ଚିଠି ଲେଖି ଦେଉଛି, ଏ ଚିଠି ନେଇ ମୋର ବନ୍ଧୁ ଯକ୍ଷରାଜ ପାଖକୁ ଯାଆ । ତା ରାଜ୍ୟରେ ବହୁତ ଧନଦରବ ଅଛି, ସେ ତୋତେ ବହୁତ ଧନଦରବ ଦେବ । ଏଥିରେ ତିଳେ ହେଲେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

         ସେ ଲୋକଟି ରାଜାଙ୍କ ଠାରୁ ଚିଠି ଖଣ୍ଡିକ ଧରି ସତକୁ ସତ ଯକ୍ଷପୁରୀରେ ପହଁଚିଲା । ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସାହାସ ହେଉ ନଥାଏ, ତଥାପି ସାହାସ କରି ଦ୍ୱାରପାଳକୁ ସବୁ କଥା କହିଲା । ଅନୁମତି ପାଇ ଭିତରକୁ ଗଲା ଓ ଚିଠି ଖଣ୍ଡିକ ଯକ୍ଷରାଜାଙ୍କୁ ଦେଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...