ସୁନ୍ଦରୀପରୀ ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷି

ନଦୀ ପଠାରେ ଗୋଟିଏ ବଡ ବରଗଛ ଚାରିଆଡକୁ ତାର ଓହଳ ଲମ୍ବାଇ ବଢିଥାଏ । ତେଣୁ ବଡ ଆକାରର ଛାୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ସେହି ଗଛଟି । ବହୁତ ପଥିକ ସେଠି ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତି । ଗଛରେ ଚଢେଇ, ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷା, ସାପ, ଗୋଧି, ନେଉଳ ଇତ୍ୟାଦି ବସା କରିଥାନ୍ତି । ସେ ନଦୀ ପଠାର ନାଳତଳକୁ ଗୋଟିଏ ଦରିଦ୍ର ବସ୍ତି ରହିଥାଏ । ସେଠାରେ ବଡ ଦୁସ୍ଥ ଓ ଅସହାୟ ଭାବରେ ବାସ କରିଥାଏ ପ୍ରେମୀ ନାନୀ । ତା’ର ତ ପୁଅଝିଅ ବୋଲି କେହିବି ନଥିଲେ । ବୁଢା ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଛାଡି ଶେଷରେ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଯାଇଛି, ତାକୁ ବୟସ ପାଖାପାଖି ଷାଠିଏ ହେବ । କାମ କରିବାକୁ ସେ ବି ଅକ୍ଷମ । ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ଦୂରକୁ ମୋଟେ ଯାଇପାରେନି । ସେ ବସ୍ତିର ଲୋକମାନେ ଦୂରକୁ ଯାଇ କାମ କରି ଯାହା ଆଣନ୍ତି, ସେଥିରେ ତ ସେମାନଙ୍କ ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟିବା ଭାରି କଷ୍ଟ । ତେଣୁ ସେ ପ୍ରେମୀନାନୀର ଦୁଃଖ କିଏ ବା ହରଣ କରିପାରିବ ।

ସବୁଦିନେ ସେ ପ୍ରେମୀ ନାନୀ ନଈରେ ଗାଧୋଇ ବରଗଛ ମୂଳେ ପାଣିଦେଇ କହେ –

“ବକ୍ଷ ଦେବତା ହେ ବକ୍ଷ ଦେବତା

ଜାଣି ପାରୁଥିବୁ ମୋର ଅବସ୍ଥା ।

ନାହିଁ ପିଲାପିଲି ନାହିଁ ଗେରସ୍ତ ।

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବୟସେ ଲାଗଇ ବ୍ୟସ୍ତ

ଦାନା କନା କାହୁଁ ପାଇବି ମୁହିଁ

ପୁଅ ବୋଲି ଭାବି ପାରୁଛି କହି ।”

ଏତିକି କହି ଆଖିରୁ ଲୁହ ପୋଛି ପ୍ରେମୀ ନାନୀ ତା’ଘରକୁ ଆସେ । ଯାହା ହାଣ୍ଡିରେ ପେଜପାଣି ରଖିଥାଏ, ତାକୁ ଖାଇସାରି ବାହାରେ ଟିକେ ଗୁମ୍ ମାରି ସେ ବସେ । ସେହି ସମୟରେ ବହୁତ ଘଟଣା ତା ଆଖିଆଗରେ ନାଚିଯାଏ । କେତେ ଦିନ ଆଉ ସେ ଏମିତି ହଇରାଣ ହୋଇ ଚଳିବ? ବରଗଛ ମୂଳରେ ଥଣ୍ଡା ଛାଇରେ ବସି ସେ ପ୍ରେମୀନାନୀ ତା ଆଖିରୁ ଲୁହ ଗଡାଇ ତା ଦେହର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଖାଲି ନିନ୍ଦା କରେ । ଅଳସୁଆ ନ ହେଲେ ବି ଖଟିବାକୁ ତା ଶରୀରରେ ଏବେ ଆଦୌ ଶକ୍ତି ନାହିଁ । କ’ଣ ବା ସେ କରିପାରିବ?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...