ସ୍ୱଭାବ

ତିରୁବଲ୍ଲୁବର ହେଉଛନ୍ତି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜଣେ ମହାନ ସନ୍ଥ । ନିଜର ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆପଣାର କରିପାରିଥିଲେ । ନିଜର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହପାଇଁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ଲୁଗା ଦୋକାନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସେହି ସମୟର କଥା ।

                ଥରେ ଜଣେ ଉଦ୍ଧତ ସ୍ୱଭାବର ଯୁବକ ତାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ପହଁଚି ଭାବିଲା, ସେ ତିରୁବଲ୍ଲୁବରଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବେ; ଯାହାଫଳରେ କି ସେ ନିଶ୍ଚୟ କ୍ରୋଧର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହେବେ । ଏହା ଭାବି ସେ ନିଜ ହାତରେ ଧୋତିଟିଏ ଧରି ପଚାରିଲା, “ଏହାର ଦାମ୍ କେତେ?”

                ତିରୁବଲ୍ଲୁବର ଉତ୍ତର ଦେଲେ, “ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା” । ଯୁବକଟି ସେହିକ୍ଷଣି ସେହି ଧୋତିଟିକୁ ଦୁଇଫାଳ କରି ଚିରିଦେଇ ପଚାରିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଦାମ୍ କେତେ?”

ତିରୁବଲ୍ଲୁବର ଉତ୍ତର ଦେଲେ, “ଅଢେଇ ଟଙ୍କା” ।

ଏହାପରେ ସେ ଯୁବକଟି ଧୋତିଟିକୁ ଖଣ୍ଡଖଣ୍ଡ କରି ତାର ଦାମ୍ ପଚାରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଶେଷରେ ଚିରିଯାଇଥିବା ଧୋତିର ଟିକିଟିକି ଅଂଶକୁ ଏକାଠି କରି ଯୁବକଟି ତିରୁବଲ୍ଲୁବରଙ୍କ ଆଗରେ ଥୋଇଦେଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ଫୋପାଡି ସେ ଚାଲି ଯାଉଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ତିରୁବଲ୍ଲୁବର ସେ ଯୁବକକୁ ତା’ର ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ଫେରେଇଦେଇ କହିଲେ, “ଭାଇ! ତମର ଯଦି ଧୋତି ଦରକାର ତ ତେବେ ଖଣ୍ଡିଏ ନେଇଯାଅ । ଆଉ ଯଦି ଦରକାର ନାହିଁ ତ ଏ ଟଙ୍କା ନିଜ ପାଖରେ ରଖ । ଅଯଥାରେ ଟଙ୍କା ଦେଇଗଲେ ଘରେ ତୁମ ବାପା ରାଗିବେ ।”

ଏକଥା ଶୁଣି ସେ ଯୁବକଟି ସନ୍ଥଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡିଗଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...