ସ୍ୱାର୍ଥପର ଘୋଡା

ଜଣେ ବଣିକ ତା’ର ଘୋଡା ଏବଂ ଗଧକୁ ଧରି ବାହାରକୁ ଗଲା । ସେ ବଣିକ ତ ଗଧ ପିଠିରେ ବହୁତ ଗୁଡାଏ ଜିନିଷ ଲଦି ଦେଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା କି ସେ ଗଧ ଭାର ବୋହି ବୋହି ଥକିଗଲା । ତେଣୁ ସେ ଗଧ ଘୋଡାକୁ କହିଲା, “ଭାଇ ମୁଁ ଆଉ ଏତେ ଭାର ନେଇପାରୁ ନାହିଁ, ମୋଠାରୁ ଅଳ୍ପ କିଛି ଭାର ତୁ ତୋ ପିଠିରେ ନେଇଗଲେ, ମୁଁ ବାକିତକ ବୋଝ ନେଇ ଖୁସିରେ ଚାଲିପାରନ୍ତି ।”

                ମାତ୍ର ଘୋଡା ଏଥିରେ ମୋଟେ ରାଜି ହେଲା ନାହିଁ । କାହିଁକି ନା ସେ ଭାବିଲା – ମୁଁ କାହିଁକି ଗଧର ଭାର ନେବାକୁ ଯିବି । ଗଧକୁ କଷ୍ଟ ହେଲେ ହଉ, ମୋର ସେଥିରେ କ’ଣ ଅଛି? ସତକୁ ସତ କିଛି ବାଟ ଯାଇ ଗଧଟି ଆଉ ଭାର ଉଠାଇ ନପାରି ଶେଷରେ ମରିଗଲା । ଏହା ଦେଖି ବଣିକ ଗଧର ଚମଡା ବାହାର କଲା ଏବଂ ଚମଡା ସହିତ ବାକି ସବୁ ଭାର ଘୋଡା ଉପରେ ଲଦିଲା । ଘୋଡାରତ ଏତେ ଭାର ବୋହିବାର ଆଦୌ ଅଭ୍ୟାସ ନଥିଲା, ତଥାପି ବି ବଡ କଷ୍ଟରେ ସେ ଘୋଡା ଭାର ବୋହି ଚାଲିଲା । କଷ୍ଟ ପାଇଲା ବେଳେ ଘୋଡା ଭାବିଲା, “ଯଦି ମୁଁ ଅଳ୍ପ କିଛି ବୋଝ ଗଧଠାରୁ ନେଇଥାନ୍ତି ତେବେ ଗଧଟା ଆଜି ମରି ନଥାନ୍ତା କି ମୋର ବି ଏ ଅବସ୍ଥା ହୋଇନଥାନ୍ତା ।”

ଅନ୍ୟକୁ ଅସୁବିଧା ବେଳେ ସାହାଯ୍ୟ ନକଲେ ନିଜକୁ ବିପତ୍ତି ପଡିପାରେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...