ହତଭାଗ୍ୟ ଓଟର କାହାଣୀ – Odia Gapa

ହତଭାଗ୍ୟ ଓଟର କାହାଣୀ

       ଗୋଟିଏ ଜଙ୍ଗଲରେ ‘ମାଦୋତ୍କତ୍’ ନାମରେ ଜଣେ ସିଂହ ରାଜା ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ମାଦୋତ୍କତ୍ର କେତେକ ଅନୁଚର ତାଙ୍କ ସହିତ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଶୃଗାଳ, କୁଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନ ଥିଲେ। ଦିନେ ରାଜାଙ୍କର ଅନୁଚରମାନେ ଜଙ୍ଗଲରେ ବୁଲୁଥିବା ସମୟରେ ଏକ ଓଟକୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଲେ । ସିଂହ ମହାରାଜଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚି କହିଲେ, ‘ମହାରାଜ’! ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏକ ଅଦ୍ଭୂତ ଜୀବ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖିଲୁ । ସିଂହ କହିଲା, “ପ୍ରିୟ କୁଆ! ତୁମେ ତା’ ନିକଟକୁ ଯାଅ, ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ଏବଂ ସେ କେଉଁଠାରୁ ଓ କାହିଁକି ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝି ମୋତେ କୁହ”? ଆଦେଶ ପାଇ କୁଆ ତତ୍ କ୍ଷଣାତ୍ ଓଟ ମହାଶୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଗଲା । ଏବଂ ତା’ର ପରିଚୟ ପଚାରି ବୁଝି ରାଜାଙ୍କୁ ଆସି କହିଲା, ‘ମହାରାଜ’ ଅଦ୍ଭୂତ ଜୀବଟି ହେଉଛି ଏକ ଓଟ । ମହାରାଜ! ଜୀବଟିକୁ ହତ୍ୟାକରି ଯଦି ଭୋଜନ କରାଯାଆନ୍ତା ତା’ହେଲେ ବେଶ୍ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ।

       ମହାରାଜ୍ ସିଂହ କହିଲେ, ‘ନା’ ତୁମେ ଭୁଲ୍ କହୁଛ । ସେ ମୋ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ପ୍ରଥମତଃ ସେ ମୋର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ । ତେଣୁ ମୋର ତାଙ୍କୁ ମାରିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମୋ ନିକଟକୁ ନେଇଆସ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରି ଜୀବନର ସୁଖ, ଦୁଃଖକୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ବାଂଟି ନେଇ ଖୁସିରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚାହେଁ । ମହାରାଜଙ୍କର ଏପରି କଥା ଶୁଣି ସମସ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଓଟ ମହାଶୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲେ । ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଭାଜନ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ, “ଜଙ୍ଗଲରେ ତୁମେ ନିରାପଦରେ ବିଚରଣ କରି ପାରିବ, ଯଦି ତୁମେ ସିଂହ ମହାରାଜଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିବ ।” ଏହି କଥା ଶୁଣି ଓଟ ମହାରାଜଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ବାହାରିଲେ । ମହାରାଜଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚି ଓଟ କହିଲା ‘ମହାରାଜ’! ମୁଁ ‘କ୍ରାଥାନକ’ । ଆପଣଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆସି ଏଇ କିଛିଦିନ ହେବ ପହଁଚିଛି । ସେ ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରୀଦଳରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଏଠାକୁ ଆସିଛି ବୋଲି କହିଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...